اخبار

زمان تعویض قطعات موتور سیکلت چه موقع است؟

زمان تعویض قطعات موتور سیکلت
 • یک امر بسیار مهم برای طولانی تر شدن عمر موتور، انجام به موقع سرویس موتور سیکلت است. سرویس موتورسیکلت در واقع، زمان تعویض قطعات موتور سیکلت می باشد. برای داشتن لذتی بیشتر در موتور بازی، بهتر است که عمر مصرف قطعات آن را بدانیم. درواقع باید دانست که چه زمانی وسایل مصرفی موتور سیکلت را تعویض کرد، بلکه از یک هیجان بالا در پی بازی با موتور سیکلت لذت برد. ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا شمارا با نحوه و زمان تعویض قطعات موتور سیکلت آشنا کنیم. همراه ما باشید.

  وسایل مصرفی موتور سیکلت

  در ابتدا قبل از بررسی  زمان تعویض قطعات موتور سیکلت، بهتر است تا با وسایل مصرفی آن آشنا شویم.

  • لنت ترمز
  • لاستیک
  • شمع
  • باتری
  • لامپ
  • و…..

  تا به اینجا با برخی از وسایل مصرفی اصلی موتور سیکلت آشنا شدیم. در ادامه زمان تعویض هر یک ازآن هارا بررسی می کنیم.

  پیشنهاد ما: قیمت قطعات موتورسیکلت

  زمان تعویض قطعات موتور سیکلت

  زمان تعویض قطعات موتور سیکلت

  از آنجا که هر وسیله ای کاربرد خاص خود را دارد، پس باید دانست طول عمر هر یک از آن ها نیز متفاوت است. برای دانستن اینکه چه زمانی باید قطعات را تعویض کرد نشانه هایی در قطعات قابل مشاهده می باشد که آن هارا شرح می دهیم.

  لنت ترمز: برای شناسایی نشانه های تعویض این محصول سه نشانه وجود دارد: (ظاهر، احساس، صدا)، می شود با هریک از آن ها ازنقص لنت ترمز خود مطلع شد. از نظر ظاهری اگر لنت شما دارای نشان گر شیاری باشد، باتوجه به راهنمای دفترچه آن می توانید آن را بررسی کنید. در غیر این صورت باید با ابزار مخصوصی از سلامت آن اطلاعات کسب کنید.

  لاستیک: همانطور که می دانید، زمان تعویض لاستیک موتور سیکلت بسیار راحت است، دلیل آن نیز کم رنگ شدن شیار های موجود بر روی لاستیک ها می باشد. دیگر دلیلی که نشان دهنده از بین رفتگی لاستیک ها می باشد، تورم لاستیک جلویی است که به سبب فشار تحمیل شده بر روی آن از سایش نا منظم سیستم تعلیق به وجود می آید.

  شمع:  اولین نشانه برای شناسایی خرابی شمع ها، جرقه زدن آن است. اما بهتر است بدانیم که تعویض پس از هر چند هزار کیلومتراستفاده واجب نیست، اما بهتر است برای به وجود نیامدن نقص در موتور سیکلت پس از هر چندین هزار کیلومتر، شمع هارا تعویض کنیم. برای تعویض شمع ها، استفاده از دفترچه راهنما بسیار ضروری است.

  باتری: از دوازده تا بیست ساعت زمان برای شارژ کامل باتری موتور لازم است. علاوه بر آن باید بدانیم، شارژ شدن باتری به جنس و نوع شارژرهم  بستگی دارد.

  لامپ: علتی که باعث می شود که ما زمان تعویض لامپ هارا متوجه شویم، خاموش شدن ناگهانی آن می باشد. خاموش شدن یا اتصالی باتری زمانی رخ می دهدکه آن را روشن می کنیم، چون بعد از روشن کردن سیم داخل لامپ ها ،به نقطه حرارت بالایی می رسد و این ممکن است به مرور باعث خرابی آن شود.

  کلاچ: تا به اینجا دانستیم که زمان تعویض قطعات موتور سیکلت بسیار متفاوت است. کلاچ نیز یک قطعه مصرفی می باشد، که شناسایی خرابی آن ممکن است کمی دشوار تر از قطعه های دیگر حساب شود. برای دانستن اینکه کلاچ سالم است یا خیر، عمده ترین علت آن می تواند شتاب گیری باشد. برای مثال زمانی که دور موتور را افزایش داده اید اما هیچ سرعتی تغییر نکرده است. پس از مشاهده این علائم، باید متوجه خرابی و فرسودگی یا که پایان طول عمر کلاچ شده باشید.

  پیشگیری جهت پرداخت نکردن هزینه هنگفت وسایل مصرفی موتور سیکلت

  دانستن زمان تعویض قطعات موتور سیکلت، می تواند راه حل ویژه ای در این زمینه حساب شود. طوری که اگر بدانیم که هر قطعه را درست در چه زمانی تعویض کنیم یا به طور عام تر اگر بگوییم (طول عمر قطعات) را بدانیم، مجبور به پرداخت هزینه های سنگین برای موتور سیکلت خود نمی شویم. دلیل مهم تری که ما را وادار به دانستن زمان تعویض قطعات موتور سیکلت می کند، ایجاد ایمنی برای سرنشین است، زیرا موتور سیکلت در صورت داشتن نقص فنی خطرات زیادی را به همراه دارد.

  برای اطلاع از قیمت قطعات سه چرخ باری کلیک کنید.

  زمان تعویض قطعات موتور سیکلت

  نتیجه گیری

  همانطور که گفته شد، زمان تعویض قطعات موتور سیکلت بسیار حائز اهمیت است. اگر پس از گذشت طول عمر قطعه مصرفی، آن را تعویض نکنیم باعث به وجود آمدن نقص فنی در موتور سیکلت شده، همچنین باعث از بین رفتن ایمنی سر نشین یا سرنشینان نیز می شود. برای مثال می توان گفت اگر به موقع لاستیک های فرسوده موتور را تعویض نکنیم، متحمل خسارت جانی بالایی می شویم. در پی این جریانات بهتر است همیشه از ایمنی قطعات موتور سیکلت خود اطمینان حاصل کنیم.

  سوالات متداول

  1. قطعات مصرفی موتور سیکلت چه چیز هایی است؟ به قطعاتی که باعث راه اندازی و کار کردن موتور سیکلت می شود، قطعات مصرفی می گویند. قطعات مصرفی شامل (کلاچ، لامپ، باتری و…) می باشد.
  2. زمان تعویض قطعات موتور سیکلت کی است؟ به دلیل کارایی هر یک از قطعات، باید بدانیم که طول عمر آن ها نیز متفاوت است و بسته به شرایط دفترچه راهنمای هر کدام می توانیم زمان تعویض قطعات موتور سیکلت را بدانیم. در غیر این صورت با وجود علائمی در قطعات می توانیم از نقص آن ها خبر دار شویم. برای مثال اگر لامپ اتصالی کند باید دانست که طول عمر آن به پایان رسیده یا ممکن است مشکلی داشته باشد.
  3. چرا پیشگیری برای تعویض وسایل مصرفی موتور سیکلت مهم است؟ از آنجا که وجود نقص فنی موجب برهم ریختن ایمنی می شود، بهتر است که قبل از ایجاد مشکل جدی تر قطعات را تعویض کرد. دیگر دلیل پیشگیری برای کمتر شدن هزینه هاست. زیرا اگر مشکل در موتور سیکلت جدی شود باید هزینه هنگفتی را برای تعمیر پرداخت کنیم.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  دیدگاهتان را بنویسید