اخبار

قوانین موتورسواری در کشورهای مختلف دنیا

 • موتور سواری همانند رانندگی با ماشین مرسوم می باشد و همانطور که برای خودرو قوانینی وجود دارد برای موتور سوای و موتورسواران نیز قوانینی وضع شده است.

  مسئله رانندگی یکی از دغدغه های مهم مردم و دولت هر کشوری است. برای هرچه اجرای بهتر و سالم تر و جلوگیری از خطرات احتمالی، هر کشوری قوانین مشخصی را برای رانندگی وضع کرده است که در بعضی جزییاتِ این قوانین ممکن است تفاوت هایی باشد.

  وضع قوانین نیز برای موتورسواران مستثنی نیست و چه بسا با توجه به امکانات و شرایط محدود این وسیله نقلیه پیروی از قوانین از اهمیت زیادی برخوردار باشد.

  برای داشتن یک جامعه شهری قانون مند باید حقوق شهروندی از جمله قوانین رانندگی را رعایت کنیم، بدین منطور برای افزایش اطلاعات شما در اینجا به برخی از قوانین موجود موتورسواری و موتورسیکت ها در کشورهای مختلف می پردازیم.

   

  قوانین موتورسواری در  آمریکا – کالیفرنیا

  ۱- اشتراک خط عبور : دو  ماشین در یک خط در یک زمان مشخص، می توانند دو موتورسیکلت یا یک موتورسیکلت و یک وسیله نقلیه حمل مسافر باشد.

  ۲- شکاف بین خطوط : موتورسیکلت این اجازه را دارد که مابین خطوط ترافیک با سرعتی بیشتر از وسایل نقلیه اطراف رانندگی کند.

  قوانین موتورسواری در گرجستان

  ۱- طبق قوانین ترافیک گرجستان، موتورسوار نباید در خطی که ماشین در آن در حال حرکت می باشد، عبور کند یا سبقت بگیرد.

  ۲– راننده موتور در تمام طول رانندگی باید چراغ های جلو و عقب موتور را روشن نگه دارد.

  قوانین موتورسواری در اسپانیا

  ۱-  طبق قوانین جدید رانندگی در این کشور، کودکان زیر ۷ سال نمی توانند حتی همراه با والدین خود سوار موتورسیکلت شوند

  ۲- در کشور اسپانیا با توجه به نوع موتور و استفاده و طرح کاربردی آن گواهینامه های متفاوتی داده می شود:

  گواهینامه درجه (A1)

  راننده برای داشتن این گواهینامه، باید حداقل ۱۶ سال داشته باشد. این گواهینامه اجازه رانندگی را در خیابان های شهر با موتور سیکلت های بدون اتاقک پهلو، که حداکثر سیلندر آن ۱۲۵ سی سی و قدرت حداکثر آن ۱۱ کیلووات یا ۱۵ اسب بخار باشد، می دهد.

  گواهینامه درجه  (A2)

  درخواست کننده این گواهینامه باید حداقل ۱۸ سال داشته باشد و اجازه رانندگی موتورسیکلت را با یا بدون اتاقک پهلو و قدرت حداکثر ۳۵ کیلووات یا ۴۷ اسب بخار می دهد. برای دریافت این گونه گواهینامه باید ۴ آزمون متشکل از دو امتحان تئوری و دو امتحان عملی را قبول شد.

  گواهینامه درجه (A3 )

  سن دریافت این نوع گواهینامه باید دست کم ۲۰ سال باشد. افزون بر آن نیاز است که راننده حداقل ۲ سال سابقه در رانندگی با گواهینامه A2 داشته باشد.

  این گواهینامه اجازه رانندگی موتورسیکلت با هر قدرت و وزن را می دهد و متقاضی دریافت آن باید یک دوره آموزشی خاص اداره راهنمایی و رانندگی را پشت سر بگذارد.

  قوانین موتورسواری در ژاپن

  طبق قوانین وضع شده برای موتورسواری در ژاپن ، موتورسواران و حتی مسافران موظف به پوشش کلاه مخصوص در تمام طول رانندگی را دارند. در خیابان ها و جاده های کشور ژاپن سمت چپ برای عبور وسایل نقلیه و سمت راست مخصوص عابران و دوچرخه سواران می باشد.

  تمامی موتورسواران موظف هستند در عابر پیاده یا جاهایی که عابر عبور می کند حق تقدم را اول به عابر بدهد بعد حرکت کند.

  قوانین موتورسواری در مالزی

  سن قانونی برای رانندگی خودرو در مالزی ۱۷ سال است، اما قانون این کشور برای راندن موتورسیکلت ۱۶ سال را درنظر گرفته است.

  براساس قوانین مالزی فردی که پشت سر راکب موتورسیکلت می نشیند باید پای خود را در هر دو طرف موتور و وسایل تعبیه شده بگذارد و مجاز نیست که هر دو پای خود را در یک طرف قرار دهد، امری که در تایلند بسیار رایج است.

  وضع این قانون به دلیل امنیت بیشتری است که این نوع نشستن ایجاد می کند و از طرفی امکان در دست داشتن بخش هایی از موتورسیکلت و یا راکب در این حالت از نشستن را بیشتر فراهم می کند.

  براساس قوانین راهنمایی رانندگی مالزی، راکبان موتورسیکلت باید در حین رانندگی (چه شب و چه روز) چراغ موتور خود را روشن نگه دارند تا بیشتر قابل مشاهده باشند.

  قوانین راهنمایی رانندگی در عین ساده بودن نیازمند توجه و اهمیت زیادی است . مخصوصا قشر محترم موتورسوران ما باید ضمن رعایت قوانین و ضوابط رانندگی دانش و اطلاعات خود را بروزرسانی کنند تا بتوانند در جامعه شهری خود تاثیری خوبی از خود به جای بگذارند.

  فروش موتور سیکلت با بهترین برند ها و مناسب ترین قیمت در موتور پیرهادی

  گردآوری از : نیکروموتور

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید