موتور سیکلت

معرفی اجزای داخلی انجین موتور سیکلت

شمع ها
 • اجزای داخلی انجین موتور سیکلت

  اگر موتور سیکلت دارید و از آن به عنوان وسیله نقلیه معمول خود استفاده می کنید، به خوبی می دانید که حفظ و نگهداری خوب موتور برای ایمنی در جاده چقدر مهم است. اگر از زیر و بم نگهداری موتور چیزی نمی دانید، بهتر است آن را به دست یک حرفه ای بسپارید. با این حال ممکن است بخواهید بیشتر درگیر شوید یا برای اولین بار در فکر خرید موتور سیکلت هستید، مقاله معرفی اجزای داخلی انجین موتور سیکلت ممکن است در این مسیر شما را یاری کرده تا با اجزای اصلی موتور موتورسیکلت آشنا شوید.

  سرسیلندر

  مانند اکثر اتومبیل های غیر الکتریکی، موتورسیکلت ها از یک موتور احتراق داخلی استفاده می کنند. این بدان معناست که سوخت (معمولاً بنزین یا گازوئیل) می سوزد یا احتراق می کند تا قسمتهایی از ماشین که باعث حرکت آن می شوند، حرکت کنند. سر سیلندر بخشی از موتور است که بسته به مدل از مواد مختلفی ساخته شده است: اغلب چدن یا آلیاژ آلومینیوم است. وظیفه سر سیلندر آب بندی قسمت بالای سیلندرهای موتور است. این سیلندرهای موتور همان محفظه احتراق هستند. همچنین از آن به عنوان سر موتور یا هد یاد می شود.

  این نه تنها محفظه احتراق است، بلکه شافت ها و سوپاپ ها نیز در اینجا قرار دارند. موتورهای مختلف سرسیلندرهای متفاوتی دارند که غالباً بر عملکرد تأثیر می گذارد زیرا بعضی از آنها فضای بیشتری برای احتراق نسبت به موتورهای دیگر فراهم می کنند. علاقه مندان برای شناسایی هر نوع شکل سر آمده اند، زیرا می توانند بسیار چشمگیر باشند. سرسیلندر نیز در جلوی موتور بالا خواهد بود، چیزی که همیشه اینگونه نبود. اولین موتورسیکلت های تولید شده از بخار نیرو داشتند و موتور آن در پشت قرار داشت.

  سر سیلندر

  سیلندرها

  موتور یک موتور سیکلت ممکن است حداکثر شش سیلندر داشته باشد که از آهن قالب گرفته می شوند. آنها باید از چنین ماده محکمی ساخته شوند تا بتوانند در برابر دماهای بسیار بالا مقاومت کنند. هدف سیلندرها فراهم آوردن فضای مهر و موم شده برای حرکت پیستون ها است. معمولاً از سیلندرها به عنوان بلوک موتور یاد می شود و همچنین به عنوان روشی برای اندازه گیری قدرت موتور برای تعیین اندازه سیلندرها استفاده می شود.

  موتورهای تک سیلندر یکی از ساده ترین موتورهای احتراقی موجود هستند. در حالی که آنها کاربرد خود را دارند، اما دارای اشکالات خاصی نیز هستند. آنها سرعت خیلی بالایی ندارند و شتاب آن نیز خوب نیست، اما خیلی سریعتر از اکثر موتورهای دیگر خنک می شوند. لرزش و سر و صدایی که تک سیلندرها ایجاد می کنند از فشارهای موجود است. به همین دلیل معمولا راحت نیستند و با سروصدای خود باعث آزار اطرافیان خواهند شد.

  سیلندرهای دوقلو رایج ترین نوع موتور موتورسیکلت هستند. انواع آنها شامل دوقلوی راست، v-twin، دوقلو تخت و tandem-twin است. نام ها شکل و موقعیت سیلندرها را در موتور نشان می دهند. موقعیت های مختلف می تواند عملکرد را تحت تأثیر قرار دهد و همچنین لرزش را کاهش دهد. هرچه موتور سیلندر بیشتری داشته باشد، عملکرد بهتری نیز خواهد داشت. برای آشنایی بیشتر راهنمای خرید موتورسیکلت را مطالعه کنید.

  سیلندرها

   

  پیستون

  از دیگر اجزای داخلی انجین موتور سیکلت پیستون ها هستند که حرکت میله اتصال را هدایت کرده و در داخل سیلندرها بالا و پایین می روند. آنها فقط می توانند به بالا و پایین حرکت کنند، بنابراین میله اتصال با بالا و پایین آمدن پیستون ها از چپ به راست حرکت می کند و انرژی را به قطار محرک منتقل می کند. پیستون ها از موادی مانند چدن، آلیاژهای فولادی با آلومینیوم یا نیکل و چدن ساخته می شوند. از طریق حرکت پیستون ها، انرژی احتراق گازها به میله اتصال منتقل می شود. این پیستون ها با سرعت فوق العاده ای حرکت خواهند کرد و باید از ویژگی های خوبی برخوردار باشند زیرا در صورت شکستن می توانند باعث تصادف شوند.

   

  پیستون

  میله پیستون

  میله اتصال یا پیستون؛ رابط پیستون و میل لنگ است. در حالی که پیستون ها به بالا و پایین می روند، میله برای تبدیل این حرکت رفت و برگشت به حرکت چرخشی طراحی شده است. به عبارت دیگر، حرکت پیستون را به چرخش میل لنگ تبدیل می کند. به طور معمول،از فولاد، آلومینیوم یا تیتانیوم برای تولید میله اتصال یا پیستون استفاده می شود.

  اگر مشکلی در میله اتصال وجود داشته باشد، مشکل بزرگی ایجاد می شود. چرا این اتفاق می افتد؟ اگر خرابی بلبرینگ دارید (در جایی که میل لنگ زودتر فرسوده می شود)، باید تمام موتور را از هم جدا کنید تا به قطعاتی که نیاز به تعویض دارند برسید. تشخیص مشکلات میله پیستون دشوار است، بنابراین در صورت عدم اطمینان حتماً با مکانیک حرفه ای مشورت کنید.

   

  میله پیستون

  میل لنگ

  میل لنگ یک شافت است که به میله اتصال متصل می شود، که همانطور که در بالا توضیح داده شد می چرخد ​​و با هماهنگی پیستون ها حرکت می کند. حرکت چرخشی میل لنگ همان چیزی است که زنجیر موتورسیکلت و در نهایت چرخ های موتور را به حرکت در می آورد. اشکال خاص میل لنگ به این معنی است که پیستون های مختلف در فواصل زمانی مختلف حرکت می کنند. زمان بندی این فواصل بسیار دقیق است و در صورت وجود زمان بندی اشتباه می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. آنها باید توسط این زنجیره زمانبندی یا تسمه کنترل شوند.

   

  میل لنگ

  شمع ها

  شمع ها یکی از قسمت های سیستم احتراق موتور هستند. آنها جرقه ای تولید می کنند که متعاقباً مخلوط سوخت و هوا را در سیلندرهای موتور مشتعل می کند. به این ترتیب موتور احتراق انرژی سوخت شیمیایی را به انرژی جنبشی تبدیل می کند. شمع ها به راحتی تعویض می شوند، اما بسیار مهم هستند زیرا بدون آنها موتور سیکلت شما قادر به حرکت نیست. اگر شمع کار نکند، ممکن است باتری شما مشکلی داشته باشد ، زیرا برای ایجاد جرقه در شمع و به منظور احتراق سوخت نیاز به برق است.

  شمع ها

  سوپاپ های موتور

  برخی دیگر از قسمتهای مهم موتور؛ دریچه های موتور است. از آنجا که کنترل عبور هوا و سوخت از داخل و به محفظه احتراق و همچنین گازی را که احتراق تولید می کند، از اهمیت برخوردار هستند. بررسی وضعیت آنها به شما امکان می دهد که آیا روند احتراق به درستی و کارآمد اتفاق می افتد. همچنین باید سوپاپ های موتور را مرتباً تنظیم کنید تا از مشکلات جدی و پرهزینه جلوگیری کنید.

  سوپاپ های موتور

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  دیدگاهتان را بنویسید